KAPININ ARKASINDA BEKLEYEN GELECEK

Sevgili Okurlar, sayfamıza hoş geldiniz. Kurumsal sitemizde yazacağım ilk yazımda şu zorlu gündem konusunu seçmek istemezdim. Ama bildiğiniz üzere mecburen tüm dünya yepyeni bir döneme geçiyoruz. Bu değişime alışamadan evlerimize kapandık ve hepimiz iç dünyalarımıza döndük. Ama durun, sakın korkmayın, ben bir bilim insanı değilim ve bu nedenle yazımda bir tez olmayacak. Sadece virüs sayesinde yaşadığımız durumu ve geçeceğini ümit ettiğim bu zor günlerden bahsetmek istiyorum. Sonra, işim aşım yani, geçim kaynağım olan emlak sektörüne ve sektörün geleceğine bir pencere aralamak niyetindeyim.

Bu gün okuduğum güzel bir yazı içinde geçen hikâyeyi sizinle paylaşarak geleceğe dair bir ümitle başlamak istiyorum.

Buyrun;

Yazarın Babası anlatmış, o da bir yerde okumuş vaktiyle. “ Meksika’da Inka tapınaklarına çıkmak isteyen Avrupalı bir grup arkeolog birkaç yerli rehberle yola koyuluyor. Dağın tepesindeki tapınaklara giden uzun yolu, kısa bir sürede yarılıyorlar. Aynı hızla tempoyla biraz daha yol aldıktan sonra, yerliler kendi aralarında konuşup birden yere oturuyor ve böylece beklemeye başlıyorlar. Tabii Avrupalı arkeologlar buna bir anlam veremiyorlar.

Saatler sonra yerliler kendi aralarında konuşup tekrar yola koyuluyorlar ve sonunda tepenin üstündeki görkemli Inka Tapınaklarına geliyorlar. Arkeologlardan biri yaşlı rehbere soruyor; ‘’Hiç anlayamadım, niye yolun ortasına oturup saatlerce bekledik?’’ Yaşlı rehberin cevabı, ‘’ Çok kısa sürede çok hızlı yol aldık, ruhlarımız bizden çok uzakta kaldı. Oturup ruhlarımızın bize yetişmesini bekledik.”

“Şimdi zengin fakir ayrımı yapmayan çok adil bir virüs sayesinde evlerimize kapandık. Bu süreçte ruhlarımız da nefes nefese yetişti bedenlerimize. Her işte bir hayır vardır derler.” Yzr: Mesiha İrehan

#evdehayatvar


Mart ayının ilk çeyreğinde yığınla işim vardı; hizmet bekleyen danışanlarım, yetişmesi gereken teklifler, kat karşılığı sözleşmem, satış için tapusu bekleyen işlerimiz… Hepsi bir anda sihirli bir değnek demeyeceğim kızılcık sopası ile darmadağın oldu. Kendimizi izole etmek zorunda kaldık. İzolasyon günlerimde, iş hayatımın muhasebesini yapmak için düşünmeye çok fırsatım oldu. İnsanoğlu yaşam mücadelesi verirken, sağ kalan nesil geleceği şekillendirecek.

Dünyamızda teknolojinin zararları ve faydaları çok tartışılırken, birileri boş durmadı ve bizi dijital dünyanın içine fırlattı. Bu olaydan sonra tahmin etmenin zor olmadığı gibi, gelecek dünya yeniden şekilleneceği ve izlediğimiz bilimkurgu filmlerinde ki gibi karşımıza çıkacağıdır. Piyasada yeni trendlerin ve emlak pazarlamasının daha çok dijitalleşeceği aşikâr. Yenidünya düzeninde daha akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı yollar, akıllı şehirler, robotlar ve sanal dünyayı göreceğiz.

Peki, biz bu teknolojik dünyada gayrimenkul sektörü olarak neler yapacağız? İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından ikinci sırada gelen barınma ihtiyacını pazarlayan bizler ne yapacağız?

Sanal turlar ile konut gezdireceğiz. 3 Boyutlu pazarlama ağları kuracağız. Danışanlarımıza merak ettiği her konudan sanal olarak sorularına anında cevap vereceğiz. Evlerinden hiç çıkmadan tüm işlemlerini yapıp taşınmasını sağlayacağız. Danışanlarımız sitemize girip seçenekler içinde aradığını göremeyince, istediği konutun özeliklerini girecek ve biz de bir tuşla üretip istediğini vereceğiz…

Bunlar zaten yapılıyor, doğrudur, fakat son cümleyi biraz hayal mi buldunuz? Türkiye’de bunların olması zor gözükebilir. Sizi bilmem fakat bizler alt yapımızı yeniden gözden geçireceğiz.

Ben ve ekibim sürdürülebilir Emlak Danışmanlığı için çok çalışacağız.

Sağlıklı Günlere,

Troyka Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Yönetici Ortağı / Broker

H. Tuncay ALPAY

13 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör